Animator motorem eventu

Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Muzyka, tło, atrakcje… Brakuje tylko tego jednego elementu, który ożywi całość, nada charakter, porwie za sobą tłumy. Ten brakujący element eventowej układanki to animator na imprezę. To od niego w znacznym stopniu zależy jej powodzenie. Jest wisienką na torcie podczas każdego wydarzenia. Dlatego warto powierzyć tę funkcję odpowiedniej osobie. W tym artykule dowiecie się jak wybrać dobrego animatora, czym się kierować, jakie powinien mieć cechy oraz jak oceniać jego pracę. Zacznijmy od tego kim właściwie jest animator?

Kto to jest animator?

Odpowiadając na pytanie, kim jest animator, należy wyjść od tego, że ma on za zadanie organizować czas innych osób, zachęcać do zabawy i aktywnego uczestniczenia w przygotowanych atrakcjach. Możemy go porównać do mini wodzireja. Wielu osobom animator kojarzy się z imprezami dziecięcymi. I słusznie, ponieważ w Polsce właśnie najczęściej mamy do czynienia z tą formą animacji. Jednak warto pamiętać, że animator doskonale sprawdza się również w kurortach turystycznych jako osoba organizująca czas wolny turystów oraz podczas pikników rodzinnych, wyjazdów pracowniczych, imprez tematycznych i gier integracyjnych.

Cechy dobrego animatora

Animator na event musi być osobą otwartą, komunikatywną, pomysłową oraz nie bać się wyzwań. Dobry animator przyciąga ludzi jak magnes. Pokazuje, że warto się zaangażować w zadanie czy konkurencję. Rozmawiając z ludźmi nie może tworzyć dystansu, ale być śmiały, odważny i pewny siebie. Musi być otwarty, elastyczny, a przy tym sprytny. Bardzo istotne są również umiejętności interpersonalne oraz empatia. W czasie pierwszego kontaktu na evencie bardzo ważne jest odpowiednie ,,wyczucie” rozmówcy i dostosowanie – do niego sposobu prowadzenia rozmowy. Ważne jest, aby animator nie używał gotowych formułek i nie polegał na utartych schematach. Spontaniczność i spryt przydają się w pracy animatora. Najlepsi animatorzy słyną z pozytywnego nastawienia i dużej dawki energii, którą zarażają innych uczestników. Często w życiu prywatnym animator to osoba, która jest określana mianem „duszy towarzystwa”, lubiąca przebywać z ludźmi i organizować im czas. Oprócz dużej dawki pozytywnej energii i charyzmy bardzo ważny jest również wewnętrzny spokój i opanowanie. Animator czasu wolnego powinien umieć radzić sobie w stresujących i niespodziewanych okolicznościach, które mogę się przytrafić, szczególnie w pracy z dziećmi. Powinien być odporny na stres, ponieważ zawsze może spotkać się z brakiem zainteresowania lub odmową. Niezwykle cenna jest również samodzielność w podejmowaniu decyzji, dzięki czemu nie musi on angażować osób trzecich, a wszystko przebiega szybko i sprawnie.

Gdzie szukać animatora czasu wolnego?

Wiele agencji eventowych posiada sprawdzonych animatorów z którymi pracują w czasie rożnych wydarzeń. Przy wyborze odpowiednich osób do tej pracy warto zdać się na wiedzę i doświadczenie osób pracujących po stronie firmy evenetowej. Na pewno oszczędzi nam to sporo czasu oraz zapewni sprawdzone i odpowiednio przeszkolone osoby. Możemy również znaleźć animatora na własną rękę, wystawiając ogłoszenie na stronie, portalu ogłoszeniowym lub grupie na Facebooku (np. „Praca dla Animatora”). Najlepiej wybierać osoby który skończyły kurs animatora lub posiadają odpowiednie cechy i przygotowanie. Jeśli więc impreza jest dla dzieci dobrze sprawdzą się osoby po pedagogice, jeśli to event sportowy warto znaleźć kogoś kto studiuje AWF. Kierunek studiów może nam dużo powiedzieć o zainteresowaniach i charakterze danej osoby, a co za tym idzie warto znaleźć studenta lub absolwenta psychologii, dziennikarstwa, socjologii lub kierunków, gdzie duży nacisk kładzie się na komunikację międzyludzką. Gdy już wybierzemy danego kandydata i zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną, spytajmy go o praktyczne umiejętności, takie jak znajomość tańców animacyjnych, zabaw ruchowych, gier edukacyjnych, umiejętność malowania twarzy, modelowania balonów i pracy z chustą animacyjną. Warto polegać na naszej intuicji. Jeśli dobrze się nam rozmawia i osoba ta wywarła na nas pozytywne wrażenie, to prawdopodobnie takie same uczucie będą mieli uczestnicy eventu.

Na co zwracać uwagę, oceniając pracę animatorów?

To, co dość łatwo jest zwrócić uwagę to punktualność, wywiązywanie się ze swoich obowiązków i zaangażowanie. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie obserwować animatora na bieżąco, dlatego bardzo dobrym i wiarygodnym źródłem będzie zadowolenie uczestników. Ważne jest również to, w jaki sposób event animator prowadzi rozmowę i zachęca inne osoby do udziału w wydarzeniu. Czy jest przy tym pewny siebie, spontaniczny, zaangażowany czy może robi to szablonowo i „od niechcenia”?

Jaki powinien być strój animatora?

Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wydarzenia. Przy eventach dziecięcych świetnie sprawdzą się kostiumy i stroje zwracające na siebie uwagę oraz związane z daną tematyką. Warto dopasować kolorystykę przebrań dla animatorów do wydarzenia, np. przy evencie promocyjnym dobrym rozwiązaniem będą koszulki w barwach logo partnera. Animatorzy powinni być również odpowiednio oznaczeni, przez to łatwiej będzie ich odnaleźć. Dobrze sprawdzą się tu czapki w jaskrawych odcieniach.

Organizując event, warto więcej uwagi poświęcić na wybór zespołu, bo to właśnie on jest kluczem do sukcesu. Inwestycja w ludzi bardzo szybko się zwraca. Zadowoleni uczestnicy to tacy, którzy podczas eventu doświadczyli wiele pozytywnych emocji, wspaniałej atmosfery, przeżyli niezapomniane chwile i zostali obdarowani uśmiechem.

Możemy pomóc ci w organizacji różnych eventów, np. takich jak gala firmowa.

Czy ten post był pomocny?

4.8 / 5. Liczba ocen 4

Bądź pierwszym, który oceni!

Przeczytaj także

Menu