Escape room online
Często dostajemy pytania o możliwość integracji zdalnej w wirtualnym escape roomie. Oczywiście jesteśmy w stanie zorganizować praktycznie każdą formę integracji, jednak w tym tekście dowiesz się, dlaczego w większości przypadków odradzamy naszym klientom internetowy escape room.
Wirtualny escape room i jego geneza
Warto zastanowić się nad genezą wirtualnych escape roomów. Czy zostały wykreowane z myślą o integracji zespołów rozproszonych? Czy twórcy wzięli pod uwagę możliwości percepcyjne odbiorców oddzielonych ekranem od miejsca realizacji? Czy analizowali procesy grupowe zachodzące w trakcie takiej aktywności? Odpowiedź jest krótka i prosta: nie. Na rynku funkcjonowała masa klasycznych escape roomów, które w obliczu pandemii stanęły na krawędzi bankructwa. Zupełnie zrozumiałe jest, że tonący brzytwy się chwyta – w ten sposób powstał niejeden internetowy escape room. Usługa szybko stała się popularna, bo ludzie kojarzyli i lubili klasyczne pokoje zagadek.
Różnice między integracją w escape roomie online a onsite
Jednak jest ogromna różnica między wersją online a onsite. To, co w pokoju na żywo dzieje się naturalnie – kooperacja, walka o przywództwo w grupie, grupowe rozwiązywanie problemów, negocjacje itd., w wersji internetowej jest skrajnie ograniczone przez sposób komunikacji. Przykład? Na żywo możliwe jest wiele, jednoczesnych interakcji pomiędzy graczami, a escape room online wymusza liniowość komunikatów (jedna osoba mówi naraz), inaczej następuje kakofonia dźwięków. Dlatego zazwyczaj zdarza się, że jeden z graczy przejmuje kontrolę nad poczynaniami mistrza gry w pokoju i narzuca mu swój sposób myślenia i działania („idź tam”, „podnieś ten przedmiot”, „otwórz”, itd.), w trakcie gdy pozostali stanową grupę biernych odbiorców. Dominacja jednego gracza w trakcie sesji w escape room online zdarza się nagminnie. W klasycznym pokoju zagadek każdy ma możliwość interakcji z otoczeniem i nie musi podążać za samozwańczym liderem.
Wirtualna integracja w alternatywnej formie
Będąc świadomym ograniczeń, jakie świat wirtualny narzuca na uczestników, nadal możesz zorganizować spotkanie firmowe, które będzie aktywizujące, zabawne i spodoba się większości. Dlaczego większości, a nie wszystkim? Bo w erze Netflixa i miliardowych budżetów na produkcje gier oczekiwania ludzi względem tego, co widzą na ekranie, są skrajnie wysokie. Czy trzeba dodawać w tym miejscu, że są również odwrotnie proporcjonalne do budżetów eventowych?
Mając świadomość przebiegu procesów grupowych, oczekiwań uczestników i realiów biznesowych, zaprojektowaliśmy od podstaw kilka usług integracji online, które w krótkim czasie stały się bardzo popularne. Od września 2020 roku przeprowadziliśmy ponad 100 programów, których średnia ocena wyniosła 7,8/10.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają nasze integracje online, to na stronie znajdziesz zajawki hulaszczych wirtualnych imprez.
A jeśli chcesz od razu porozmawiać, to dzwoń: 12 307 77 00 lub pisz: kontakt@hulaevents.pl.