ZIS – pierwsza taka miejska jednostka w Polsce

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS) jest pierwszą tego typu jednostką w Polsce, skupiającą szeroki zakres kompetencji w dziedzinie sportu i kultury fizycznej wynikający ze statutowych obowiązków Gminy Miejskiej Kraków. ZIS zajmuje się budową i modernizacją infrastruktury sportowo-rekreacyjnej miasta oraz utrzymaniem na jak najwyższym poziomie istniejącej bazy, popularyzacją sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród krakowian, odpowiada za organizację i współorganizację w Krakowie wielkich wydarzeń sportowych. ZIS zapewnia również nowoczesne zarządzanie obiektami, dba o ich optymalne wykorzystanie przez kluby, stowarzyszenia i mieszkańców.

Realizując inwestycje, ZIS stara się sięgać po najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu, umożliwiające oszczędzanie energii elektrycznej i ciepła, ułatwiające eksploatację boisk, hal czy basenów. 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Kraków wzbogacił się nie tylko o nowoczesne obiekty pozwalające organizować imprezy sportowe na najwyższym światowym poziomie, ale także o infrastrukturę służącą na co dzień dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym do rozwijania sportowych pasji.

Gmina Miejska Kraków, pod nadzorem inwestorskim ZIS, realizuje program rewitalizacji przyszkolnych, osiedlowych i klubowych boisk, dokonując m.in. wymiany nawierzchni na poliuretanową. Powstają też zupełnie nowe tego typu obiekty – oświetlone, wielofunkcyjne kompleksy lub tylko piłkarskie ze sztuczną trawą, niektóre wyposażone w powłoki balonowe. W ostatnich latach wybudowano lub zrewitalizowano ponad 350 takich obiektów sportowych!

Rokrocznie w stolicy Małopolski przybywa również nowych hal sportowych – zarówno przyszkolnych, jak i większych, takich jak Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Przy szkołach i w różnych dzielnicach Krakowa powstają kryte pływalnie. W ostatnich latach wybudowano 10 nowych basenów, kolejny jest w trakcie realizacji, a 7 następnych w planach na najbliższy czas. Najnowszym miejskim obiektem tego typu jest Centrum Sportu i Rekreacji „Przystań na Eisenberga”.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, organizuje również wydarzenia sportowe o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, strategiczne dla promocji sportu i Miasta. ZIS współorganizuje również różnego rodzaju imprezy rangi mistrzostw Polski, Europy i świata, często będąc inicjatorem przeprowadzenia takich wydarzeń w Krakowie i efektywnego wykorzystywania miejskiej bazy sportowej.

Organizowane przez ZIS wydarzenia sportowe to przede wszystkim imprezy biegowe – Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące (jak np. Bieg Nocny na 10 km. Mini Cracovia Maraton czy Cracovia Maraton na Rolkach), Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców, z których na przestrzeni kilkunastu lat Kraków uczynił swoją kolejną, sportową wizytówkę. Za sprawą ZIS imprezy te dynamicznie się rozwijają, zyskując na znaczeniu w kraju i za granicą.

ZIS aktywnie uczestniczy również w organizacji charytatywnego Poland Business Run czy niepowtarzalnego Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.

Kraków był Miastem-Gospodarzem m.in. FIVB Mistrzostw Świata Polska 2014 i CEV Mistrzostw Europy 2017 oraz 2021 w piłce siatkowej mężczyzn, EHF Mistrzostw Europy 2016 i IHF Mistrzostwa Świata 2023 w piłce ręcznej mężczyzn oraz innych prestiżowych wydarzeń w siatkówce, koszykówce, hokeju na lodzie, tenisie, sportach motorowych i sportach walki.
Ze strony Gminy Miejskiej Kraków, za przygotowanie i współorganizację tych imprez odpowiadał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Mocno wpisał się Kraków, a wraz z Miastem ZIS, w historię Tour de Pologne UCI World Tour i w popularyzację kolarstwa. Od 2008 do 2016 roku Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 roku na Rynku Głównym przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka. W 2017 roku w stolicy Małopolski etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019  roku. W latach 2020-2022 wyścig znów kończył się w Krakowie. Tak też będzie i w tym roku. W naszym mieście poznamy nie tylko zwycięzcę 7. etapu, ale też całej jubileuszowej, 80. edycji wyścigu oraz triumfatorów wszystkich klasyfikacji. Zanim 4 sierpnia w Krakowie pojawią się gwiazdy światowego peletonu, w tej samej oprawie, na pętli wokół Błoń, w ramach ostatniego, 4. etapu Tour de Pologne Junior będą rywalizować żacy, żakinie, młodzicy i młodziczki.

Starania ZIS o aktywny udział Krakowa jako Miasta-Gospodarza prestiżowych zawodów obejmują także slalom kajakowy w oparciu o sztuczny Tor Kajakarstwa Górskiego KOLNA. Były tam już m.in. mistrzostwa Europy i Puchar Świata, celem są mistrzostwa świata.

Od 2019 roku w stolicy Małopolski gości również święto jeździectwa – CAVALIADA, a od 2022 odbywają się tutaj finał cyklu CAVALIADA Tour i finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody.

W weekendy w Krakowie można uczestniczyć w prowadzonych przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców bezpłatnych treningach biegowych (w wakacje są też specjalne zajęcia przeznaczone tylko dla kobiet) oraz nordic walking dla dorosłych, a także różnorodnych treningach dla dzieci i młodzieży. Wszystko to w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”, który wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w formie”. Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania.

Więcej informacji na temat obiektów, klubów, miejskich programów sportowych oraz wydarzeń i zajęć sportowych można znaleźć na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej
w Krakowie: www.zis.krakow.pl.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Liczba ocen 0

Bądź pierwszym, który oceni!

Przeczytaj także

Menu