Pomysł na weekend: Nowy Wiśnicz

Hula Events zaprasza na kolejny artykuł z serii „Pomysł na weekend”! Tym razem chcemy zabrać Państwa do Nowego Wiśnicza i górującego nad nim zamku!

Miasteczko zdaje się być miejscem nieco zapomnianym – w pobliżu znajduje się przecież niekwestionowane centrum turystyczne, jakim jest Kraków. Nawet gdyby któryś z turystów zdecydował się na podróż w stronę Nowego Wiśnicza, najpewniej zakończy on ją w Wieliczce lub pobliskiej Bochni. Można więc powiedzieć, że trafią tam jedynie najwytrwalsi. A szkoda!

Nowy Wiśnicz znajduje się około 40 km od Krakowa, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Grodem Kraka a Tarnowem. Powinniśmy więc dojechać do niego w niecałą godzinę. Dokładając do trasy jeszcze 10 km, będziemy mogli zwiedzić Niepołomice z miejscowym zamkiem na czele. Warto poświęcić także chwilę na spacer po Puszczy Niepołomickiej. Aby dojechać do Nowego Wiśnicza, musimy trzymać się drogi numer 965. Będąc w jego pobliżu z pewnością nie umknie naszej uwadze największa jego atrakcja, barokowy zamek, górujący nad okolicą.

Twierdza jest otwarta dla turystów. Na dziedziniec zamkowy możemy wejść za darmo, natomiast aby zwiedzić wnętrze, potrzebny będzie nam bilet (aktualny cennik znajdziesz tutaj). W jego cenie wliczone jest oprowadzanie przez miejscowego przewodnika. Zwiedzanie może zostać poszerzone o odwiedziny w krypcie grobowej Lubomirskich oraz kaplicy, a także o obejrzenie wystawy Pompa Funebris. Warto także sprawdzić, czy na zamku nie ma akurat jakiejś wystawy czasowej. Zamek otwarty jest od kwietnia do października w godzinach od 8 do 16, a w weekendy od 10 do 18. Natomiast poza sezonem turystycznym działa odpowiednio od 10 do 16 i od 11 do 15. Warto pamiętać, ze w poniedziałki zamek i muzeum są nieczynne. Atrakcją wartą odwiedzenia jest także Muzeum Ziemi Wiśnickiej. W trakcie zwiedzania będziemy mogli zobaczyć między innymi architekturę starego szpitala, obejrzeć kajdany, którymi skuwano uwięzionych w wiśnickim więzieniu oraz XVII-wieczne działo, wykonane z mosiądzu, będące niegdyś własnością Stanisława Lubomirskiego. Na nadal głodnych architektury i historii czeka wiśnicka bazylika oraz rynek miasteczka, przy którym możemy podziwiać ratusz. W piwnicach ratusza mieści się kawiarnia, która organizuje wystawy sztuki pochodzącej z okolic Nowego Wiśnicza.

Oprócz walorów architektoniczno-historycznych Nowy Wiśnicz może pochwalić się także urokliwą przyrodą – dość napisać, że całe miasteczko leży w obrębie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Idealnym miejscem na spacer jest Kamieniołom Macieja Tropoli, nazwany tak na cześć architekta wiśnickiego zamku. Na terenie Parku znajduje się także ciekawa formacja skalna, wyglądem przypominająca grzyba, od czego zresztą wzięła się jej nazwa. Jest on niestety nieco zdewastowany, jednak nadal można odnaleźć na jego powierzchni wiekowe napisy, imiona zakonników z niedalekiego klasztoru karmelitanów. W pobliskim Chronowie, przy Kobylej Górze, znajdują się natomiast skałki z tajemniczymi znakami. Wśród nich znajdują się litery łacińskie oraz arabskie, jednak reszta z nich pozostaje zagadką. Jeżeli planujemy faktycznie odwiedzić Chronów, najlepiej uczynić to, spacerując Ścieżką Przyrodniczo-Geologiczną „Borówna-Chronów”.

W Nowym Wiśniczu istnieje kilka możliwości spędzenia nocy. Możemy zawitać do kompleksu restauracyjno-hotelowego „Hetmańska” lub „Panorama”. Z pokoi w obu hotelach powinniśmy bez problemu zobaczyć wiśnicki zamek. Zaletą obu obiektów jest obecność restauracji, dzięki którym nie będziemy musieli przejmować się kwestią wyżywienia. Jeżeli jednak nie lubimy hotelowej atmosfery, warto rozejrzeć się nieco za gospodarstwami agroturystycznymi, których w okolicy nie powinno brakować.

Nowy Wiśnicz, pomimo iż nieco na uboczu uczęszczanych szlaków turystycznych, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go gościom. Serdecznie zapraszamy do samodzielnego odkrycia jego walorów!

Źródła:
1. www.zamekwisnicz.pl
2. www.polskieszlaki.pl/nowy-wisnicz.html

Przeczytaj także

Menu