Spis treści:
- Jak się ubrać na grę integracyjną?
- Czego się spodziewać w trakcie gry terenowej?
- Jak się zachowywać?
- Co zabrać ze sobą?
- Czego nie zabierać na teren gry?
- Co zrobić, żeby wygrać?
- Co jeśli inne drużyny oszukują?
- Czego nie robić w trakcie gry?
Dostajesz maila z działu promocji lub HR a w nim zaproszenie na firmowy event integracyjny. Zaczynacie od lunchu, potem uroczyste powitanie i atrakcje. Jako pierwsza pozycja w harmonogramie – gra integracyjna. O co chodzi? W głowie pojawiają się pierwsze wątpliwości.
Reakcje bywają różne: podekscytowanie, że coś nowego; lęk, bo trzeba będzie coś robić; adrenalina, ze względu na element współzawodnictwa pomiędzy drużynami; sceptycyzm – „ja już z gier wyrosłem”; radość – „ale będą jaja”. Ile charakterów, tyle reakcji. Z reguły lubimy te piosenki, które znamy, a to co nieznane budzi obawy.
Dlatego stworzyliśmy mini poradnik, tzw. FAQ o grach integracyjnych, który podpowie, czego spodziewać się w trakcie gry integracyjnej oraz na czym polegają gry integracyjne.
Jak się ubrać na grę integracyjną?
Przede wszystkim wygodnie. Nie chcesz przecież, aby w kluczowym momencie, gdy będziesz rzucać oszczepem do celu, rękaw obcisłej kurtki zablokował Twój ruch.
Zazwyczaj w grze nie będzie elementów związanych z wysiłkiem fizycznym. Owszem, istnieją takie scenariusze, w których przede wszystkim liczy się forma, ale są rzadko wybierane przez firmy. Jednak niezależnie od tego, w jakiej grze będziesz brać udział, warto ubrać wygodne ubranie, żeby móc skupić się na zabawie. Wyobrażasz sobie sytuację, że w trakcie zabawy zastanawiasz się, czy daleko jeszcze do końca, bo Twoje pięty lada moment zaczną krwawić od nowych, jak się okazało niewygodnych, butów? Zdecydowanie nie chcesz tego przeżywać, prawda?
Ważne by nie ubierać najlepszych ubrań, jakie masz, ponieważ biorąc udział w grze terenowej (gdzie poruszasz się np. w lesie), możesz mieć do czynienia z gałęziami, kamieniami, błotem, itp. Być może trzeba będzie się gdzieś wspiąć, być może (w wersji ekstremalnej) przeczołgać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubranie rzeczy, które mają za sobą kilka sezonów. Najnowsze Nike’i mogą polec na placu boju.
Nie tylko teren może zagrozić nowym butom. W zadaniach kreatywnych wykorzystywane są materiały, którymi możesz się pobrudzić. Budujecie międzygalaktyczny laser, koleżanka z drużyny chce nadać ostatni sznyt lakierując go srebrnym sprayem, ale ponieważ robi to pierwszy raz w życiu, większość z pierwszej dozy lakieru ląduje przez przypadek na Twoich spodniach i butach. Jeśli są nowe, to zabawa właśnie została popsuta.
Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę dla własnego komfortu, jest pogoda. Ubranie na tzw. cebulkę zawsze się sprawdza. T-shirt, bluza lub kurtka, coś przeciw deszczowego, okulary przeciwsłoneczne, czapka lub chustka – przezorny zawsze zabezpieczony.
Czego się spodziewać w trakcie gry terenowej?
Niezależnie od tego, czy będziesz uczestniczyć w grze integracyjnej „Wodny Świat” czy w terenowym “BlackOut”, czekają Cię zadania różnego typu. W grach organizowanych przez zespół hula events zmierzysz się z zadaniami konstrukcyjnymi (będziesz coś tworzyć), sprawnościowymi (zawsze dobranymi do możliwości grupy – spokojnie – nie będziesz musiał/a się wspinać na drzewo, jeśli nie chcesz lub nie możesz), manualnymi, kreatywnymi, zadaniami wymagającymi analizy i sprytu oraz zadaniami weryfikującymi umiejętność współpracy w ramach grupy.
To klient decyduje, czy gra ma mieć charakter bardziej sportowy, zabawowy czy edukacyjny. Jednak wszystkie zadania będą dostosowane do możliwości uczestników, którzy biorą udział w danej grze. Zadania mogą, ale nie muszą być wykonane przez zespół. Jeśli ktokolwiek nie czuje się na siłach lub z jakichkolwiek względów nie chce podejmować się realizacji danego zadania – nie musi. Wychodzimy z założenia, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, komfort uczestników gry i dobra zabawa.
Jak w każdej grze, celem jest zwycięstwo. Jednak pamiętaj, że zasady fair play są bardzo ważne. Pozostali gracze to Twoi znajomi z pracy, dlatego gdy zobaczysz inną drużynę lub zawodnika w potrzebie, pomóż w miarę swoich możliwości. Najważniejsza jest pozytywna atmosfera w trakcie integracji.
Jak się zachowywać?
Bądź sobą. To najprostsza recepta na zwycięstwo.
Co zabrać ze sobą?
Jeśli potrzebujesz lekarstw, zabierz je ze sobą. Jeśli jesteś na specjalistycznej diecie, zabezpiecz posiłki na czas gry. Dobrze jest zabrać butelkę wody, bo choć gra trwa zazwyczaj około 3 godzin, to nie zawsze po drodze będzie otwarty sklep. A jeśli już mowa o sklepie, to przygotuj gotówkę, bo wciąż nie wszędzie da się płacić kartą. Wszystkie pozostałe atrybuty, rekwizyty i inne rzeczy potrzebne do gry, otrzymasz na starcie.
Czego nie zabierać na teren gry?
Broni i środków odurzających. Zwłaszcza ten ostatni element jest kluczowy. Uczestnik gry upojony alkoholem do granic możliwości nie jest w stanie poradzić sobie z większością zadań, które wymagają jasnego umysłu i ogólnej sprawności. Taka osoba może stanowić zagrożenie dla innych graczy i aktorów, dlatego każdy uczestnik będący pod wpływem substancji psychoaktywnych może zostać wykluczony z gry.
Co zrobić, żeby wygrać?
Jak wiadomo, żeby wygrać, trzeba w ogóle zagrać. Im więcej zaangażowania, tym lepszy wynik. Gry konstruujemy tak, aby premiowały drużyny, które się nie poddają i wytrwale oraz z uśmiechem realizują kolejne zadania. Nie musicie być najszybsi, najsilniejsi lub najmądrzejsi. Konsekwentne dążenie do celu przyniesie efekt.
Co jeśli inne drużyny oszukują?
Jeśli drużyna łamie regulamin gry, np. zabiera elementy z pola gry, które miały pozostać nienaruszone, zgłoś ten fakt do dowolnego z aktorów. Dobrze byłoby, abyś od razu uprzedził drużynę, która podejmuje niedozwolone działanie, że nie powinna tak robić. Być może w ferworze gry zapomnieli o tym, co jest, a co nie jest dozwolone.
Czego nie robić w trakcie gry?
Zasada podstawowa: „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. W trakcie każdej gry panują indywidualne zasady, dlatego uważnie zapoznaj się z regulaminem, który otrzymasz na starcie. Podstawowe zasady, wspólne dla większości gier to: nie rozdzielajcie się, bo jako drużyna powinniście wykonywać zadania w tym samym czasie i miejscu, nie podejmuj fizycznych interakcji z aktorem i nie zabieraj z terenu gry niczego, co nie zostało jasno oznakowane jako przedmiot do zabrania.
W razie dodatkowych pytań w trakcie rozgrywki zawsze możesz zadzwonić do narratora, którego numer telefonu znajduje się w materiałach otrzymanych na starcie.