Dmuchańce – które wybrać?

Spis treści

Sylwetka dmuchanej zjeżdżalni górującej nad kramami i sceną to widok, do którego każdy z nas przywykł na tyle, że dmuchane atrakcje są pierwszym, co przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy o takich wydarzeniach jak festyny lub pikniki firmowe czy familijne.

Dmuchańce to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych – o czym można przeczytać w dalszej części artykułu. Niosą one jednak ze sobą ryzyko wypadków, z których te najpoważniejsze mogą doprowadzić także do śmierci. Dlatego jako organizatorzy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zaangażowane w naszych eventach dmuchańce spełniały wszystkie normy oraz były użytkowane w sposób prawidłowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dmuchanych atrakcji, czy dmuchańce to faktycznie tylko zjeżdżalnie i zamki do skakania – o tym wszystkim piszemy poniżej.

Bezpieczne dmuchańce – kwestie techniczne

Tkanina, z której wykonany jest dmuchaniec, powinna posiadać przynajmniej 4 klasę odporności na, między innymi, pranie chemiczne lub na mokro, oraz światło. Klasy określone są poprzez odpowiednie standardy ISO. Tkanina powinna być także odporna na temperatury w zakresie od – 15 do 60 stopni Celsjusza. Odpowiednim normom podlegają także nici oraz farby.

Wymagania, które powinien spełniać dmuchaniec, są określone w normie PN-EN-14960: „Nadmuchiwany sprzęt do zabawy. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”, która nakłada także obowiązek dokonywania corocznych kontroli dmuchanych atrakcji. Kupując lub decydując się na wypożyczenie dmuchańców, należy zawsze prosić o przedstawienie zaświadczeń o okresowych kontrolach oraz certyfikatów o spełnieniu norm. Dobrym pomysłem będzie podjęcie stałej współpracy z zaufanym podwykonawcą.

Starość nie radość? – rok produkcji dmuchańca

Niekoniecznie – nie istnieją bodaj żadne ograniczenia dotyczące okresu użytkowania. Zresztą nawet producenci nie zawsze są zgodni w kwestii długości gwarancji. Najbezpieczniej wybrać produkty z długą gwarancją, co wskazuje na większe zaufanie producenta do produktu. Ważne, aby nie oszczędzać na ewentualnych naprawach i dokonywać ich u zaufanych i doświadczonych firm. Rok produkcji nie powinien być więc dla nas większym wyznacznikiem.

Wydaje się, że najczęstszą przyczyną wypadków z dmuchanymi atrakcjami są błędy w ich obsłudze. Jeżeli są one użytkowane na świeżym powietrzu, należy prawidłowo przytwierdzić je do podłoża, a w trakcie zabawy cały czas kontrolować jej przebieg. Dmuchańców, zwłaszcza wysokich, nie wolno używać podczas silnego wiatru – niestety nie istnieją żadne normy określające tę kwestię, jednak siła naporu wiatru można wyliczyć. Generalnie jeżeli planujesz dmuchane atrakcje na swoim evencie, upewnij się, że wynajęta obsługa jest kompetentna.

Alternatywy dla „klasyków”

Dmuchane zjeżdżalnie i zamki zapadły nam wszystkim tak głęboko w pamięć, że są one pierwszym, co widzimy, gdy tylko pomyślimy o dmuchańcach. Niesłusznie! Oprócz tej oczywistej klasyki rynek dmuchanych atrakcji oferuje kilka bardzo ciekawych rozwiązań. Dmuchane piłkarzyki, symulator surfingu lub rodea, oraz dmuchana arena, na której dzieci wcielą się w antycznych gladiatorów. Doskonałym wyborem będzie także sprężynująca lina i ścianka wspinaczkowa.

Dla wyrośniętych, czyli dmuchańce dla dorosłych

Mogłoby się wydawać, że dmuchane atrakcje skierowane są tylko do dzieci, ale i tym razem zostalibyśmy zaskoczeni. Istnieje spora grupa dmuchańców dla dorosłych, w których znakomicie odnajdą się także dojrzalsi. Ze wspomnianych już atrakcji dużo satysfakcji może dać osobie dorosłej symulator rodea, sprężynująca lina lub ścianka wspinaczkowa. Nowoczesnym rozwiązaniem zza Atlantyku jest Meltdown – dmuchaniec, w którym uczestnicy stoją na specjalnych platformach, z których strącają ich dwie dmuchane belki, których prędkość i kierunek są kontrolowane przez obsługę. Firma Galaxy, która stworzyła Meltdown, jest także odpowiedzialna za Kapow! – labirynt, który należy pokonać jak najszybciej, podczas gdy starają się nas powstrzymać dwie krążące wokół osi belki.

Inne, ale przydatne

Wybierając dmuchaniec na event, bierz pod uwagę także kwestie wizualne. Pamiętaj o dopasowaniu atrakcji do wizerunku imprezy CSR – na pikniku, którego tematem przewodnim jest kosmos, dmuchany statek piracki na pewno nie będzie na miejscu. Poza tym cechą, której powinno się przyjrzeć, jest mobilność i wielkość dmuchańca – być może w przypadku niepogody trzeba będzie szybko przenieść atrakcję pod zadaszenie? Poproś więc podwykonawcę o określenie czasu, jakiego wymaga złożenie i ponowne rozłożenie dmuchańca. Przypatrz się również wymiarom zarówno atrakcji, jak i alternatywnej lokalizacji.

Na koniec

Krótko podsumowując, dmuchańce nie są atrakcją, która nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Nieprawidłowe ich rozstawienie lub nieodpowiedzialna zabawa mogą doprowadzić do bardzo poważnych wypadków. Nie można się jednak do nich zniechęcać – dmuchańce są przecież wspaniałym narzędziem do zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Źródło:
K. Chojnowski, Normy dla urządzeń dmuchanych, tekst dostępny pod adresem: http://www.lunaparki.pl/tag/bezpieczenstwo, [Dostęp: 20 kwietnia 2016]

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Liczba ocen 2

Bądź pierwszym, który oceni!

Przeczytaj także

Menu