- Co warto zobaczyć w Krakowie?
- Atrakcje w Krakowie, które warto odwiedzić
- Jakie wybrać miejsca do odwiedzenia w Krakowie? Teraz już wiesz!
Co warto zobaczyć w Krakowie?
Kraków to miasto o tysiącu twarzy, każdy znajdzie w nim coś dla siebie, bez względu na to, czego szuka. Turyści będą zachwyceni jego historyczno-architektonicznym dziedzictwem, studentów przyciągną liczne uczelnie oraz kluby, a zakochanych malownicza Wisła z przerzuconą przez nią Kładką ojca Bernatka. Kraków to bez wątpienia miasto z duszą. Jakie miejsca powinniśmy w nim odwiedzić i co zwiedzić w Krakowie? Zapraszamy do naszego zestawienia miejsc w tym mieści, których nie można przegapić! Postanowiliśmy dać tym razem odetchnąć Wawelowi, Sukiennicom i Rynkowi Głównemu – nasze zestawienie zawiera atrakcje w Krakowie, które dla przyjezdnych, a być może i rodowitych krakowian, nie są takie oczywiste.
Atrakcje w Krakowie, które warto odwiedzić
1. MOCAK – pozycja obowiązkowa do odwiedzenia dla wszystkich wielbicieli sztuki współczesnej. Ekspozycja Muzeum powinna przypaść do gustu szczególnie tym, którzy interesują się sztuką ostatnich 20 lat. Muzeum przeprowadza także rozmaite projekty, których jednym z celów jest obalenie stereotypów dotyczących sztuki współczesnej.
2. Błonia – dla lubiących odetchnąć od zgiełku miasta. Błonia były niegdyś pastwiskami, a obecnie spełniają rolę terenu rekreacyjnego. Asfaltowa trasa wokół nich jest chętnie uczęszczana przez rolkarzy i biegaczy, a same błonia to idealne miejsce na spotkanie z przyjaciółmi na pikniku. Ponadto z Błoń możemy udać się na spacer w kierunku Kopca Kościuszki.
3. ICE – położone w pobliżu Wisły i Wawelu Centrum Kongresowe to miejsce organizowanych wydarzeń kulturalnych lub społecznych, takich jak choćby koncerty, festiwale filmowe lub muzyczne. Centrum powinien obejrzeć także każdy, kogo interesuje dobra, współczesna architektura. Dużą zaletą tego miejsca jest jego lokalizacja – odwiedziny w nim można połączyć ze spacerem do Forum Przestrzenie (opisane poniżej).
4. Forum Przestrzenie – to klimatyczna klubokawiarnia, mieszcząca się w niedziałającym już Hotelu Forum. Można tu spędzić czas, obserwując stojący naprzeciwko Wawel i popijając napój na leżaku. To jednak nie tylko miejsce na drinka, kawę lub gorące danie – Forum Przestrzenie organizuje rozmaite wystawy oraz festiwale.
5. Muzeum AK – pierwsza na naszej liście atrakcja historyczna. Nie jest może tak uczęszczana jak Stare Miasto, choć tak samo warta zobaczenia. Odwiedziny Muzeum będą szczególną gratką dla tych, którzy chcieliby bliżej przyjrzeć się historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego sił zbrojnych.
6. Ogród Doświadczeń – oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie to idealne miejsce dla wszystkich, którzy na własnej skórze chcą doświadczyć różnorakich zjawisk fizycznych. Atrakcje w Ogrodzie podzielono na te z powiązane choćby z mechaniką, optyką, akustyką, magnetyzmem czy hydrostatyką. Zaletą Ogrodu jest też lokalizacja w Czyżynach, która pozwala na późniejszy spacer po pobliskiej a niedocenianej Nowej Hucie.
7. Zakrzówek – jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Krakowie, które było niegdyś kamieniołomem – obecnie zalanym. Zakrzówek to popularne miejsce spacerów krakowian. Formalnie nie jest kąpieliskiem, co ma się jednak zmienić. Istnieje natomiast możliwość nurkowania – w tym celu należy skontaktować się z Centrum Nurkowym Kraken.
8. Fabryka Schindlera – kolejna z historycznych atrakcji turystycznych Krakowa, która opowiada o losie krakowskich Żydów ocalonych w trakcie II wojny światowej przez Oskara Schindlera – na bazie tej historii został nakręcony film „Lista Schindlera”. W trakcie zwiedzania obcować będziemy z codziennym życiem mieszkańców Krakowa w czasie niemieckiej okupacji.
9. Okrąglak na Placu Nowym – nazwany tak z powodu swojego charakterystycznego kształtu. Budynek podzielony jest na dwie części: wewnętrzną i okrągłą, oraz otaczający ją pierścień. W przeszłości budynki pełniły rolę hali targowej oraz rzeźni drobiu. Obecnie znajdują się w nim sklepiki oraz bary, z Endziorem na czele, których specjalnością są zapiekanki. Okrąglak dzięki swojemu kształtowi oraz otoczeniu oferuje odwiedzającym wspaniałą atmosferę.
10. Nowy Kamieniołom Libana – popularne wśród krakowian miejsce spacerowe. Zachęca do zwiedzania trzema niewielkimi jeziorkami, wysokimi wapiennymi ścianami oraz pozostałościami po nieczynnym już kamieniołomie. Nieopodal leży Kopiec Kraka, wzgórze, z którego roztacza się wspaniała panorama na całe miasto – warto obejrzeć ją zarówno za dnia jak i w nocy.
11. Rynek Podgórski – nie cieszy się tak wielką popularnością jak Rynek Główny, a jednak nie można odmówić mu niepowtarzalnego, nieco kameralnego klimatu. Głównymi atrakcjami rynku jest majestatyczny kościół pod wezwaniem świętego Józefa. Rynek Podgórski to wspaniałe miejsce dla tych, którzy szukają wytchnienia od zapełnionego turystami centrum.
12. Kładka Ojca Bernatka – miejsce przyciągające zakochanych z całego miasta. Niezliczone pary chętnie przychodzą tu, by wyznać sobie miłość, poobserwować płynącą powoli Wisłę i zamknąć na kładce kłódkę ze swoimi inicjałami jako symbol ich uczucia.
13. Muzeum Galicja – muzeum znajdujące się na Kazimierzu, dzielnicy zamieszkałej niegdyś przez Żydów. Muzeum nie tylko upamiętnia czasy Holokaustu, ale pozwala także poznać odwiedzającym kulturę i historię Narodu Wybranego. Muzeum mieści się w budynku starego młyna.
14. Podziemia Rynku – ten oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pozwala odwiedzającym poznać wyniki wykopalisk, jakie były prowadzone tu przez okres 5 lat. Goście dowiedzą się także m.in. o powiązaniach Krakowa z innymi średniowiecznymi miastami Europy oraz jak wyglądał Rynek Główny w czasach średniowiecza. To pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela tego okresu.
15. Muzeum Narodowe – miejsce, którego nie mogą przegapić wielbiciele sztuki. W gmachu Muzeum zobaczymy nie tylko eksponaty sztuki polskiej, ale także zagranicznej. Oprócz ekspozycji stałych, takich jak „Sztuka dawnej Polski. XII-XVII wiek” lub „Kraków na wyciągnięcie ręki”, napotkamy też liczne wystawy czasowe.
16. Lost Souls Alley – atrakcja dla tych, którzy lubią poczuć gęsią skórkę. Lost Souls Alley to nie tyle nawet dom strachu, ale, jak określają go sami twórcy, „interaktywne muzeum poświęcone pierwotnemu instynktowi strachu”. Mieści się ono w kamienicy przy ulicy Floriańskiej, będącej jedną z wizytówek Krakowa. Zajrzyjcie, jeśli tylko macie odwagę!
17. Let me out – dużą popularność zyskały w ostatnim czasie gry typu escape room. Zabawa polega na zamknięciu grupki osób w klimatycznym pomieszczeniu wypełnionym rozmaitymi zagadkami. Uczestnicy dostają określoną ilość czasu na rozwiązanie wszystkich i opuszczenie pomieszczenia. Dostępne są rozmaite scenariusze zabawy.
18. Kopiec Kościuszki – najbardziej znany ze wszystkich, aż 7, krakowskich kopców. Kopiec znajduje się na uboczu miasta, a roztacza się z niego wspaniała panorama na Kraków. W przeciwieństwie do Kopca Kraka lub Piłsudzkiego wstęp na Kopiec Kościuszki jest płatny (bilet normalny – 14 zł), choć w kilka dni w roku można odwiedzić go za darmo. Poza samym wejściem na Kopiec cena obejmuje także zwiedzanie m.in. Wystawy Kościuszkowskiej i Figur Woskowych „Polaków do wolności”.
19. Fabryka Łuczników – atrakcja dla fanów ASG i paintballu, którzy szukają czegoś nowego. Zasady rozgrywki są podobne do wspomnianych powyżej, jednak uczestnicy nie są wyposażeni w markery lub repliki karabinów, a łuki. Strzały zostały zabezpieczone w ten sposób, że uderzenie nie boli, choć jest odczuwalne.
20. Ogród Zoologiczny – krakowskie zoo nie należy do największych. Mieści się na uboczu miasta, dzięki czemu odwiedziny w nim można połączyć ze spacerem po Lasku Wolskim i odwiedzinami położonego nieopodal Kopca Piłsudzkiego. W samym zoo spotkamy takie zwierzęta jak słonie, lemury, uchatki.
21. Forty Twierdzy Kraków – prawdziwa gratka dla fanów militariów. Twierdza Kraków składa się z wielu fortów zlokalizowanych naokoło miasta i w nim samym. Część z nich została odrestaurowana i oddana do zwiedzania, natomiast reszta pozostaje w złym stanie i możemy je podziwiać jedynie z zewnątrz. Szlak Twierdzy Kraków to świetna propozycja na rowerową wyprawę.
22. Krakowska Manufaktura Czekolady – prawdziwy raj dla wszystkich łasuchów. Manufaktura oferuje nie tylko wysokiej jakości wyroby, ale także uczestnictwo w warsztatach czekoladowych, w trakcie których przyrządzimy własne przysmaki.
23. Muzeum Inżynierii Miejskiej – jeżeli ktoś interesuje się szeroko pojętą mechaniką, musi tu trafić! Muzeum ma w swojej ofercie rozmaite wystawy czasowe lub stałe, z których część jest interaktywna.
24. Nowa Huta – niegdyś osobne miasto, a dziś dzielnica Krakowa. W planach władz PRL-u miało być przeciwwagą dla krakowskiej inteligencji. Obecnie Nowa Huta to wspaniale zachowane i żywe muzeum socrealizmu.
25. Centrum Manggha – muzeum przeznaczone dla osób zafascynowanych sztuką Japonii. Oprócz dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni znajdziemy w zbiorach Centrum także eksponaty polskie i koreańskie.
Jakie wybrać miejsca do odwiedzenia w Krakowie? Teraz już wiesz!
Jeśli zastanawiałeś się, co zobaczyć w Krakowie po powyższej lekturze masz szeroki wybór. Jak widzimy, miasto to stoi nie tylko zabytkami. Zachęcamy nie tylko, by wypróbować każde z poleconych przez nas miejsc, ale także by samemu ruszyć w spacer krakowskimi ulicami i odkryć własne magiczne miejsce w tym malowniczym mieście.
Źródła:
1. www.sztetl.org.pl/pl/article/krakow/39,zabytki-kultury-materialnej/3789,rzeznia-rytualna-tzw-okraglak-plac-nowy-11-/“
2. http://www.wazki.pl/krakow_liban.html