Nic dziwnego, że trudno nadążyć za zmieniającymi się obostrzeniami sanitarnymi, związanymi z pandemią koronawirusa, skoro często są wprowadzane w ostatniej chwili i praktycznie bez zapowiedzi. Co wolno w czasie pandemii, a co jest zakazane? Postaramy się przybliżyć Ci obecną sytuację i listę ograniczeń, aby wszystkie wydarzenia, jakie stworzysz, mogły odbyć się zgodnie z planem.
Eventy w pandemii – obowiązujące wytyczne
Organizowanie firmowych spotkań w czasie pandemii wciąż jest utrudnione, jednak w dużej części przypadków już możliwe. Być albo nie być lokali gastronomicznych i firm eventowych zależy od tego, w jaki sposób dostosowują formę działania, aby móc spełnić zarówno oczekiwania klientów, jak i rządowe ograniczenia. Jak obecnie wyglądają zasady organizacji eventów w pandemii?
Certyfikaty szczepień
Większość obostrzeń (te ograniczające liczbę uczestników do 30% normalnego obłożenia) nie obowiązuje, jeśli goście okażą ważny certyfikat szczepienia w formie elektronicznej/papierowej, tzw. paszport covidowy (Unijny Certyfikat COVID) lub aktualny negatywny wynik testu. Koniecznie weź to pod uwagę, planując organizację eventu, i poinformuj uczestników, że warto mieć ze sobą jeden z powyższych dokumentów. Kontrowersje budzi forma weryfikacji dokumentów, bo z jednej strony organizator wydarzenia jest zobligowany do zachowania limitów ilości uczestników na wydarzeniu, ale z drugiej strony prawnicy nie są zgodni co do podstawy prawnej, dającej możliwość weryfikacji statusu zaszczepionego. Dlatego komunikacja jest kluczowa. Organizator powinien przed eventem poprosić gości o przygotowanie paszportów covidowych i dobrowolne ich okazanie przed wejściem na imprezę. Jednocześnie warto poinformować uczestników o obowiązujących limitach i obowiązkach ciążących na organizatorze, aby łatwiej im było zrozumieć, dlaczego ktoś prosi o dostęp do tak wrażliwych danych. Jednocześnie jeśli jako organizator spotkasz się z odmową okazania paszportu covidowego, a limit niezaszczepionych (lub niezweryfikowanych) uczestników wydarzenia został wypełniony, nie powinieneś wpuszczać na imprezę kolejnych gości. To oczywiście może przyczynić się do “buntu na pokładzie”, dlatego komunikacja przed wydarzeniem jest kluczowym punktem.
Imprezy, wydarzenia, zgromadzenia
W przypadku zorganizowanych spotkań – i nie ma znaczenia, czy jest to firmowa integracja, czy rodzinne wesele – istnieje ograniczenie liczby gości do maksymalnie 100 uczestników. Podczas eventu goście muszą zachować odstęp 1,5 metra od siebie, a w wydzielonej części gastronomicznej należy zajmować co drugi stolik. Rozmieszczenie miejsc siedzących także ma znaczenie – stoliki muszą być od siebie oddalone o 1,5 metra lub przedzielone przegrodą o wysokości minimum jednego metra. Obsługa wydarzenia ma obowiązek przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, zaś sami uczestnicy powinni zachować podstawowe zasady higieny, nosić maseczki wszędzie poza momentami spożywania posiłków oraz unikać bliskiego kontaktu z innymi. Brzmi jak przepis na nieudaną integrację? Zwróć uwagę na słowo klucz – “uczestnicy powinni”. Jak jest w praktyce? Każdy z nas widział, co działo się w knajpach w trakcie sezonu. Jak w praktyce organizator ma wyegzekwować rządowe zapisy? Owszem powinien zadbać o kwestie odpowiedniego wydzielenia miejsc, środki do dezynfekcji, itp. Ale co ma zrobić w przypadku, gdy klient nie zakłada maski w drodze do toalety? Zwrócić uwagę. OK, ale co dalej, jeśli klient nic sobie z tego nie zrobi? No właśnie, oczekiwania versus rzeczywistość…
Wydarzenia w obiektach kultury
W większości przestrzeni udostępnianych dla wydarzeń kulturalnych także obowiązują różne obostrzenia – jeśli planujesz zorganizować w nich wydarzenie firmowe, koniecznie miej to na uwadze. W placówkach kultury (takich jak muzea, galerie sztuki, teatry, biblioteki, a także targi i miejsca koncertów) obowiązuje ograniczenie liczby uczestników do nie więcej niż 1 osoby na 15 m2 powierzchni budynku lub – jak w przypadku kin – 30% obłożenia. Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniach na stronie rządowej, m.in. w zakładce Zgromadzenia i imprezy.
Ważne! Pamiętaj, że limit 30% nie obowiązuje osób, które są zaszczepione przeciwko COVID-19 i mają przy sobie ważne zaświadczenie (w formie cyfrowej lub papierowej).
Dla organizowania imprez istotne są także pozostałe ograniczenia, takie jak zakaz jedzenia i picia w kinach, który sprawia, że w trakcie seansu w teorii nie skorzystasz ani z własnych, ani z kinowych przekąsek. Jednak kto odwiedził w ostatnim czasie kino sieciowe, wie że punkty z przekąskami działają na pełnych obrotach, pakując jedzenie w torby i informując klientów o zakazie jedzenia i picia na sali kinowej. A co dzieje się później? Hulaj dusza! Po seansie wjeżdża pracownik z wielkim koszem na śmieci, w którym lądują dziesiątki pustych opakowań… Niemniej jednak uczestnicy wydarzeń muszą, przebywając na terenie wymienionych w rozporządzeniu obiektów, zasłaniać nos i usta oraz zachowywać bezpieczną odległość od siebie. Przez to wydarzenia muszą być nieco bardziej restrykcyjne, co z kolei odbiera im nieco swobody, ale nie martw się – odpowiednio zaplanowany event, uda się nawet w pandemii, musisz się tylko do niego właściwie przygotować lub w porę zaplanować opcję B, czyli odsłonę zdalną.
Wydarzenia sportowe
Sportowe eventy w pandemii – co wolno zorganizować? Te wydarzenia podlegają podobnym obostrzeniom, co te kulturalne: obowiązuje zasada ograniczenia liczby uczestników do maksymalnie jednej osoby na 15 m2 obiektu oraz maksymalnie 30% obłożenia – jak powyżej, przepis nie dotyczy osób mających zaświadczenie o szczepieniu. Natomiast poza obiektami sportowymi (na świeżym powietrzu) w zorganizowanych zajęciach czy wydarzeniach sportowych może uczestniczyć do 250 osób.
Transport
Organizacja eventu nie obejdzie się bez zapewnienia dojazdu na miejsce. Obecnie środki transportu nie są objęte ograniczeniem liczebności przewożonych osób (może być zajęte 100% dostępnych miejsc), ale trzeba w nich nosić maskę, zaś wnętrze pojazdów musi być regularnie dezynfekowane w przypadku dłuższych tras.
Skąd czerpać informacje?
Warto pamiętać, że sytuacja zmienia się dynamicznie, a informacje z telewizji czy radia na temat nowych wytycznych nie zawsze dotrą do Ciebie na czas. Dlatego dobrze mieć pod ręką źródła, z których można czerpać wiarygodne, aktualne informacje na temat eventów w pandemii i wytycznych rządowych:
- Aktualne rozporządzenia Rady Ministrów stanowią bezpośrednią podstawę prawną obostrzeń, do której masz dostęp jako obywatel, np. poprzez internetowy Dziennik Ustaw.
- Oficjalna strona rządu – wśród informacji dotyczących koronawirusa, w zakładce Aktualne zasady, możesz znaleźć przystępnie wytłumaczone aktualne wytyczne podzielone na funkcjonalne kategorie.
- Serwisy informacyjne – raczej jako ostateczność. Streszczenia umieszczane w sieci mogą być różnej jakości. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na datę artykułu, który czytasz – sprawdź koniecznie, czy dana informacja nie jest już przedawniona.